Praca z koniem rozpoczyna się w momencie narodzin i trwa aż do smierci ponieważ to my ludzie jestesmy odpowiedzialni za jego:

zdrowie, psychikę i dobrostan.
Pierwszym podstawowym krokiem przy zajeżdżeniu jest oswojenie konia

ze sprzętem, na ktore sklada sie: ogłowie, siodło, ochraniacze.

1.Lonżowanie- jest niezbędnym elementem pracy z młodym koniem.

Uczy posłuszeństwa, dzięki takiej pracy możemy wymusić na koniu ruch zależny od naszej woli tj. stęp, kłus, galop. Prace na lonży możemy rozpocząć w wieku 3lat stopniowo zwiększając intensywnosć pracy.

2.Zajeżdżenie- najbardziej niebezpiecznym elementem pracy z młodym koniem jest zajeżdżenie ponieważ młody temperamentny koń może się wystraszyć kontaktu z jezdzcem i próbować się bronić kopiac lub brykajac. Dlatego należy zachować szczególna ostrożnosć podczas wsiadania po raz pierwszy. Takiej próbie powinny towarzyszyć 2 osoby( lazujacy i dosiadajacy).

3.Praca ujeżdzeniowa-praca z młodym koniem skokowym powinna przede wszystkim skupić się na ujeżdrzeniu ponieważ w ten sposób nauczymy konia posłuszeństwa i reagowania na zadawane pomoce bez których niemożliwe jest pokonanie przeszkody.

4.Skoki na lonży-Praca na lonży z dragami kawaletti jest niezbędnym elementem skoków ponieważ tu koń ma bardzo zbliżona sytuacje do tej która go czeka podczas pokonywania przeszkód z jezdzcem. Ułatwienie polega na tym że koń nie jest obciażony ciężarem w postaci jezdzca oraz ocena odległosci. Dragi leżace na ziemi precyzyjnie wyznaczaja mu odskok.

5.Skoki-istotnym elementem pracy z koniem skokowym jest nauczenie go pokonywania przeszkód. Jest to bardzo trudne zadanie ponieważ by doszło do prawidłowego pokonania przeszkody należy spełnić szereg elementów takich jak:doprowadzenie w równym tempie do przeszkody, trafienie w odskok, trafienie w srodek przeszkody, usytuowanie sylwetki ciała zgodnie z ruchem konia.